Відповідно до плану роботи Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України з 18 до 20 січня 2012 року у м. Харкові відбулась VІ Всеукраїнська історико-краєзнавча  філософська конференція учнівської молоді «Пізнай себе, свій рід, свій нарід», присвячена 290-річчю від дня народження Г.Сковороди.

Конференція проводилась Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді, Харківською обласною станцією юних туристів спільно з Харківським національним університетом імені В.Н.Каразіна та Національним літературно-меморіальним музеєм Г.С.Сковороди за сприяння Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації.

У конференції взяли участь 142 юних краєзнавці з Полтавської, Івано-Франківської, Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської, Хмельницької, Луганської, Донецької, Харківської областей України та Бєлгородської області Росії.

Урочисте відкриття конференції відбулось на базі Харківського центру естетичного виховання «Будинок учителя». Відкрила конференцію  директор Харківської обласної станції юних туристів Редіна В.А. Юних краєзнавців привітали  Віцько О.В., перший заступник начальника Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації, Омельченко Д.Г., заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Карпенко І.В., декан філософського факультету ХНУ імені В.Н.Каразіна,  професор, доктор філософських наук, Рибка О.П., заступник директора з наукової роботи Національного літературно-меморіального музею Г.С.Сковороди.

Під час конференції на базі філософського факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна працювали секції «Життя, творчість, філософські погляди Г.С.Сковороди»,«В пошуках сенсу життя», «Духовні скарби мого краю», «Етнографічні особливості рідного краю», «Глобальні проблеми сучасності». Юні краєзнавці представили  краєзнавчі дослідження з різних питань краєзнавства та філософії. Як засвідчила робота секцій конференції,  юних дослідників хвилюють питання сенсу життя, щастя, проблем співіснування людини і природи, суспільства в цілому, нові виклики  і загрози, що виникають у міжнародних відносинах.

Згідно з програмою конференції вперше відбулось виїзне засідання «Творча спадщина Сковороди як невичерпне джерело пізнання та просвітительства» на базі Національного літературно-меморіального музею Г.С.Сковороди у селі Сковородинівка Золочівського району.

Члени журі – вчені, досвідчені педагоги-краєзнавці відзначили, що питання людського щастя, сенс життя діти розглядають через призму праці людини, що саме діяльність в ім’я своєї країни, свого народу, рідних і близьких робить людину щасливою. Приємно здивувало і те, як учні через художні твори Г.Сковороди доносили сутність поглядів філософа, його життєстверджуючі повчання.

Всім учасникам конференції були вручені грамоти Харківської обласної станції юних туристів, автори найкращих доповідей були нагороджені грамотам філософського факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна.   Керівників делегацій нагороджено грамотами Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Учасники конференції відзначили, що стежки Г.С.Сковороди вже шість років збирають однодумців і ведуть  юних дослідників на Слобожанщину і висловили бажання зустрічатися і в майбутньому.

Організатори конференції вручили всім учасникам збірники тез їх робіт.