25-26  березня 2016 року на Черкащині відбулася Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція учнівської молоді «Державотворчі процеси в Україні: через віки у ХХІ століття» (далі – конференція). Організаторами  конференції були КЗ  «Черкаський обласний центр туризму, краєзнавства і екскурсії учнівської молоді» Черкаської облради (далі – ЧОЦТКЕУМ) та Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за сприяння Управління освіти і науки Черкаської обласної держадміністрації.

 

image1

image2

 

     У заході взяли участь 14 делегацій з 12 областей України та юні краєзнавці 15 районів і 4 міст Черкаської області.

     «Тільки тим історія належить, хто сьогодні бореться й живе», - ці слова Василя Симоненка стали епіграфом до конференції, адже ключовими її завданнями були здобуття учасниками знань про історичні події і факти, політичних, військових і духовних діячів державотворення на землях сучасної України, пошук шляхів подолання теперішніх проблем щодо зміцнення Української державності.

     Відкриваючи урочисту частину конференції, Олександра Фігура - директор ЧОЦТКЕУМ, відзначила згуртованість юних краєзнавців, які з’їхалися до Черкас, у дослідженні запропонованих організаторами тем.

 

image3

 

     Перший заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Віталій Коваль відзначив важливість краєзнавчої роботи учнівської молоді у світлі незаангажованого переосмислення та вивчення історії української державності: «У ці роки для нас з’явилася можливість вивчати ті сторінки історії, ті постаті державотворчих процесів, які протягом багатьох років подавалися по-іншому. Сила українців полягає у тому, що ми стверджуємось як державницька нація на своїй Богом даній землі. Переконаний, що історія повторюється: нас завойовували територіально, але ніхто не скорив духовно. Ми маємо право на свою державу, - наголосив Віталій Володимирович, - і завжди будемо її боронити».

 

image4

 

     Заступник начальника управління освіти і науки Черкаської обласної держадміністрації Оксана Сімушіна привітала учасників та гостей конференції, висловила сподівання, що відвідавши одного разу землю Богдана і Тараса, вони будуть приїжджати сюди знову і знову, адже тут завжди знайдуть друзів, з якими буде цікаво обмінятися новими знаннями та досвідом краєзнавчо-дослідницької роботи.

 

image5

 

     Наталія Савченко, директор Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Василь Мельниченко, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Навчально-наукового інституту історії і філософії Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького привітали учасників конференції та побажали їм плідної роботи, закликали до вивчення славних і трагічних сторінок історії українського народу.

 

image6

 

 

Яскравим акордом урочистості стали виступи юних дарувань Черкащини.

 

image7

image8

 

     У рамках пленарного засідання з темою „Місце та роль краєзнавчих конференцій в системі краєзнавчо-дослідницької роботи навчальних закладів України” та завдання Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції учнівської молоді „Державотворчі процеси в Україні: через віки у ХХІ століття” виступив Дмитро Омельченко - заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, член Правління Національної спілки краєзнавців України.

     Проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, професор Сергій Корновенко розповів про роль Середнього Подніпров’я в українському державотворенні. Заступник директора з наукової роботи Навчально-наукового інституту історії і філософії ЧНУ ім. Богдана Хмельницького, доцент Вікторія Кірєєва у виступі відзначила суспільно-політичну активність українського селянства в контексті революції 1917-1921 років. „Українці в ХІХ столітті: еліта і народ» - з такою темою виступив професор кафедри історії України ЧНУ ім. Богдана  Хмельницького Юрій Присяжнюк.

 

image9

image10

 

     На засіданнях секцій юні краєзнавці обговорили державотворчі процеси на території сучасної України, особливості боротьби українців проти поневолення і національно-визвольні рухи. Працювали учні і за такими тематичними напрямами: «Історичні постаті в процесі державотворення на українських землях, їх роль і місце у боротьбі за звільнення народу від гніту та зовнішніх посягань, внесок у формування основ державності»,  «Культура як духовна складова пошуку шляхів самоідентифікації українського народу, становлення та розвитку державності на українських землях: зміст, форми та засоби духовної і матеріальної культури».

 

image11

image12

 

     Пізнавальною частиною першого дня проведення конференції стала екскурсія пам’ятними місцями міста Черкаси.

26 березня 2016 року у продовження знайомства з Черкащиною учасники конференції відвідали колиску незламного козацького духу, столицю України середини XVII століття  - Чигирин.

 

image13

 

     Дорогою до славного міста краєзнавці поринули у пізнавальну розповідь про Черкаську землю завідувача туристсько-краєзнавчим відділом Черкаської районної станції юних техніків Анатолія Журила. Учасники конференції мали нагоду зробити фото на пам’ять біля адміністративного кордону Чигиринщини.

   У Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» в «Резиденції Богдана Хмельницького» Дмитро Омельченко та Олександра Фігура вручили учням – представникам делегацій областей України -  Дипломи учасників конференції.

     Покладання квітів до пам'ятника Гетьману України, державотворцю Богдану Хмельницькому відбулося на Замковій горі Чигирина в урочистій духовно піднесеній обстановці.

 

image14

image15

 

     У музеї Богдана Хмельницького краєзнавці почули багато цікавого про  життєвий шлях українського військового, політичного та державного діяча, Гетьмана Війська Запорізького, очільника Гетьманату. Тематика екскурсії також охоплювала визвольну боротьбу українського народу за незалежність,  історичні віхи державотворення. Автентичні експонати та копії зразків козацького одягу, зброї, обмундирування занурили пошуковців у далекі, і такі близькі серцю кожного українця часи становлення Української держави, величі національного духу.

Особливе зацікавлення в учнів і педагогів викликали портрети гетьманів України пензля Данила Нарбута.

 

image16

image17

 

     У Чигиринському парку «Замкова гора» мандрівники вшанували славну пам’ять Богдана Хмельницького покладанням квітів.

 

image18

image19

(Біля памятника на Замковій горі делегації областей України)

 

Керівник делегації з Полтавщини Наталія Порубай, звертаючись до організаторів конференції сказала: «Чигирин дуже красиве місто, історична земля. Була тут з вихованцями кілька разів, але і цього разу ніби вперше, адже знайшла нових друзів – колег-однодумців з різних куточків України. Обов’язково приїду з вихованцями нашого Центру туризму і краєзнавства  і наступного року, щоб відвідати місця козацької слави, величі українського духу».

     Твардовська Олена з Миколаївщини відзначила важливість проведення історико-краєзнавчої конференції: «Я у захваті від усього, що почула і побачила на конференції, адже сам цей захід є джерелом нового пошуку, дає можливість розкритися нам - краєзнавцям. У Чигирині відчуваєш всю велич та значення національної визвольної боротьби. У цьому місці ти відчуваєш глибинний патріотизм та стимул пишатися історією свого народу».

 - На Черкащині дивовижні краєвиди, привітні люди. Неодмінно розповім батькам та друзям наскільки тут було цікаво. Буду їх запрошувати приїхати сюди ще раз. Коли ходила чигиринськими стежками, то ніби поринала в ті часи, уявляла історичні події та людей, які творили у далекі часи нашу історію, - ділиться враженнями учениця 10 класу, історик-краєзнавець з Київщини Вікторія Демидовська.

     Організатори конференції сподіваються, що відвідини Черкащини залишать в серцях гостей приємні спогади, а участь в історико-краєзнавчій конференції слугуватиме поштовхом до подальшого краєзнавчого пошуку.

P.S. Під час підсумкового зібрання керівник Миколаївської делегації Сергій Сасюк сказав приблизно таке: "Ми підводимо підсумки, говоримо про мету конференції та її реалізацію, а для мене усе очевидно,- ви бачили як горять очі наших дітей, яка між ними енергетика – оце і є той успіх, до якого ми усі доклались, а найбільше – господарі"