З 05 по 07 квітня 2016 року відповідно до Плану семінарів-практикумів для педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів на 2016 рік, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 25.12.2015 № 1360, на базі навчальних закладів Дніпропетровської області був проведений Всеукраїнський семінар-практикум працівників обласних та Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів – відповідальних за організацію роботи музеїв навчальних закладів в областях України та м. Києві за темою: „Музеї навчальних закладів як важлива складова національно-патріотичного виховання дітей та молоді у контексті чинної нормативно-правової бази” (далі – семінар).

image1

         Організаторами семінару були Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (директор Н.В.Савченко) та Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва (директор Н.Г. Гончар) за підримки департаменту освіти інауки Дніпропетровської ОДА (директор департаменту  О.В. Полторацький).

У роботі семінару брали участь: Дідич В.В., народний депутат України VIII скликання,  Гайдукевич А.В., начальник відділу музейної справи Українського інституту національної пам’яті; Дармостук М.А., начальник відділу освіти Солонянської райдержадміністрації; Галан Н.І., голова Березнуватівської сільської ради Солонянського району; Карнацький О.П., перший заступник голови Криничанської райдержадміністрації, учасник АТО; Кобзар Н.С., голова Криничанської районної ради; Манко Г.В., начальник відділу освіти, молоді та спорту Криничанської райдержадміністрації;  Басова Т.Л., заступник начальника управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради;  Іванов А.С., начальник відділу освіти Саксаганського району; Горб Г.Г., начальник відділу освіти Дзержинського району м. Кривого Рогу; Жилкін Я.О., президент Всеукраїнського громадського об’єднання „Союз „Народна пам’ять”; Казаков В.Л., зав.кафедрою фізичної географії, краєзнавства та туризму Криворізького державного педагогічного університету, к.г.н.; Щупак І.Я.,  директор Українського інституту вивчення Голокосту „Ткума”, директор музею „Пам’ять єврейського народу та Голокосту в Україні”, к.і.н.; Гаврилюк С.В., завідуюча відділом виховної роботи Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти; Боняк Віктор, Фоменко Юрій - бійці АТО, волонтери. 

image2

Відкрив семінар та виступив з доповіддю „Музеї навчальних закладів як важлива складова національно-патріотичного виховання дітей та молоді" Омельченко Д.Г., заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, член Правління Національної спілки краєзнавців України (відкриття заходу відбулось у конференц-залі департаменту освіти і науки).

Учасників привітали: Сиченко В.В., депутат Дніпропетровської обласної ради, голова постійної комісії з питань науки, освіти, сім’ї та молоді; Середня В.Г., начальник управління дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти департаменту освіти і науки Дніпропетровської ОДА.

Важливим і цікавим для учасників семінару був виступ Гайдукевич А.В., начальника відділу музейної справи Українського інституту національної пам’яті, адже сьогодні педагогічну громадськість цікавлять перпективи музеїв історичного профілю, особливо тих, що висвітлюють події Другої світової війни, у контексті Законів України про декомунізацію суспільного життя.

image3

Протягом 3-х днів роботи семінару презентовано інноваційний досвід   музейної роботи навчальних закладів Дніпропетровщини  з використанням сучасних інформаційних  технологій,   форм і методів роботи музеїв з увічнення пам’яті Героїв АТО, Небесної Сотні, продемонстровано системну роботу з національно-патріотичного виховання. Педагоги взяли участь у роботі майстер-класів з питань організації волонтерської роботи, зустрічалися з учасниками АТО, волонтерами, побачили роботу тематичних студій мистецтвознавчого напряму, з питань євроінтеграції та міжнародного співробітництва.

Учасники семінару познайомились з системним підходом колективу Дніпропетровського дитячо-юнацького центру міжнародного співробітництва (далі – ДДЮЦМС) щодо організації роботи музеїв як складової  національно-патріотичного виховання дітей та молоді. 

Першим  за програмою педагоги - учасники семінару відвідали музей Березнуватівської СЗШ Солонянського району, створений за ініціативи вчительки історії Борейко О.Д., яка навчала Сергія Нігояна, впливала на формування його особистості та громадянської позиції. Сьогодні шкільний музей став центром патріотичного виховання учнівської молоді,  береже пам’ять про Героя України, героя Небесної Сотні – вірмена за національністю, українця – за походженням, який віддав своє життя за європейське майбутнє України.  Екскурсійний відділ ДДЮЦМС розробив патріотичний маршрут з відвідуванням музею Героя України С. Нігояна. В 2015/2016 роках музей Березнуватівської СЗШ відвідало більше  2500 дітей з навчальних закладів області, в лютому 2016 року цей музей взято на облік (директор Березнуватівської СЗШ Пивоваров Ю.В.);

image4

Наступним об'єктом для відвідування став музей пам’яті Анатолія Маслакова педагога-новатора, туриста-краєзнавця, патріота України. Діє музей на базі Криничанського районного Центру учнівської молоді (директор Бородовий О.А.,  модератор музею -  завідуюча районним методичним кабінетом при відділі освіти Криничанської райдержадміністрації Ковальська І.М.);

image5

Маслаков А. Л. працював вчителем фізичної культури Світлогірської СЗШ Криничанського району. Він створив туристсько-спортивний клуб „Едельвейс”, виховав більше 20 туристичних династій. За свій трудовий шлях здійснив більш ніж 180 походів по рідному краю, більш ніж 70 багатоденних категорійних походів по Криму та Карпатах з загальним охопленням до 4 тис. учнів та їх батьків. Колишній депутат, активіст села та району був учасником Революції гідності, з початком АТО став волонтером та організував мешканців громади, дітей на підтримку воїнів української армії.  

Велике враження справила нічна екскурсія до Національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького за темою "Степом крізь століття" (директор Капустіна Н.І.), яка завершилась майстер-класом з петриківського розпису, який провела майстриня Рибак Н.М.

image6

Другий день семінару проведено на базі музеїв навчальних закладів м. Кривий Ріг.

В  Криворізькій загальноосвітній спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №4 (директор Новіков М.Л.) представлена експозиція про відомих випускників та учнів школи, які стали переможцями міжнародних та Всеукраїнських пректів, конкурсів. Діти продемонстрували свої таланти.

image7

У Зразковому історичному музеї гімназії № 91 Саксаганського району  м. Кривого Рогу (директор Бєлікова Т.Б., керівник музею Булгакова В.А.) висвітлені події Другої світової війни та АТО на Сході України сьогодні, презентована системна пошукова-дослідницька робота та спільна праця з громадськими організаціями та волонтерами.

image8

Музей-майстерня Івана Авраменка КЗШ І-ІІІ ст. № 120 Саксаганського району  м. Кривого Рогу  (директор Клюкач Н.В., керівник музею Петрічко І.О.) вразила креативністю та підходами  до виховання молоді засобами мистецтва на прикладі життя та творчості вчителя, художника, патріота рідного краю

 

 

Авраменка І.Г.

image9

Музей історії школи ЗОШ І-ІІІ ст. № 68 Саксаганського району м. Кривого Рогу (директор Камлик Л.Я.) представив досвід роботи колективу та учнів з питань євроінтеграції, експонати якого відповідають гаслу "З любов'ю до Батьківщини - до європейської спільноти".

image10

Музей літаків під відкритим небом Криворізького авіаколеджу Національного авіаційного університету - переможець обласного конкурсу екскурсійних маршрутів "Слід сталевих соколів" (начальник  Андрусевич А.О.) презентував унікальні експонати та досідження життя і подвигу української льочитці Героя України Надії Савченко.

image11

Краєзнавчий музей гімназії № 95 Дзержинського району м. Кривого Рогу (директор Шепілко А.І.) плідно працює з питань патріотичного виховання учнівської молоді на прикладах історії українського козацтва, пов'язаної з боротьбою за незалежність України.

image12

Учасники семінару відвідали  Криворізький міський історико-краєзнавчий  музей (директор Горбань С.О.),  який продемонстрував використання нових технології (3D) для розкриття історичного минулого міста.

image13

Музей  промислового підприємства ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (директор департаменту по персоналу Анджей Випих, спеціаліст відділу Ренькас Н.В.) має тісний зв'язок з музеями навчальних закладів м. Кривого Рогу з питань профорієнтаційної роботи серед учнівської молоді.

image14

Третього дня роботи учасники семінару відвідали музей „Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні” Інституту вивчення Голокосту „Ткума” (директор Щупак І.Я.) та провели практикум "Музей як засіб формування міжетнічної толерантності: наслідки дії тоталітарного режиму через призму трагедії українського, єврейського та кримсько-татарського народів."

image15

       Біля 1000 учнів та студентів взяли участь у заходах семінару та районних і міських підсумкових заходів, які продемонстрували практичну участь нашої молоді в соціальних та волонтерських проектах з допомоги та пітримки Українського війська, рідних загиблих воїнів, переселенців з Донбасу, це були учні загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, які протягом року  брали участь  у волонтерських загонах і стали кращими в акції "Від серця до серця",   в патріотичній акції "Він - захисник моєї України", в Арт-акції "Краса врятує світ", флешмобі "Ми роду козацького діти", святі "Нащадки козацької слави", у виставці експонатів музеїв, присвяченій   АТО;  у ярмарку народних ремесел тощо.

image16

 

image17

   Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва презентував туристичні траси (Екстрім-центр, канатна траса), роботу сайту закладу, можливості якого сприяють координації національно-патріотичного виховання в області.

image18

Досвід роботи музеїв навчальних закладів Дніпропетровської області з національно-патріотичного виховання дітей і молоді засобами музейної роботи отримав високу оцінку учасників семінару.

image19

 У процесі проведення семінару педагоги визначали важливі напрями роботи щодо музейної освіти та заходи з реформування музеїв навчальних закладів відповідно до вимог сьогодення. За результатами семінару прийняті (з доопрацьованням організаторами заходу) Рекомендації Всеукраїнського семінару-практикуму з питань музейної роботи.

image20