В Іршаві уперше пройшов чемпіонат закарпатської області зі спортивного орієнтування „Закарпатська весна – 2016”

 9-10 квітня в місті Іршава проходив Чемпіонат Закарпатської області на спринтерських дистанціях зі спортивного орієнтування „Закарпатська весна – 2016”. Цей захід в місті Іршава проводився вперше і пройшов успішно, завдяки організаторам змагань а саме управління молоді та спорту Закарпатської ОДА, Закарпатський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, Федерації спортивного орієнтування Закарпаття та Іршавській районній станції юних туристів.

Іршавщина – край унікальних ландшафтів. Спортивне орієнтування почало тут розвиватися з 70-х років минулого століття, коли випускник Ужгородського держуніверситету, вчитель французької мови Ільницької середньої школи Володимир Чепа створив при школі гуртки, де навчав дітей азам туризму та орієнтування.

Його вихованці Лариса Фірцак, Ярослав Урста, Ірина Ромочуська, Михайло Сенина та Віктор Лутак були призерами обласних змагань, виступали на першостях України. Згодом Володимира Івановича як хорошого педагога і організатора запросили працювати до Ужгороду, де він очолив обласний центр туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді. У 1989 році в Іршаві створили першу в Україні районну станцію юних туристів. Тоді директором був призначений Богдан Ільницький. Тепер цю посаду обіймає палкий ентузіаст спортивно-туристичної роботи Іван Терпай. Саме з ініціативи Закарпатського центру туризму і спорту учнівської молоді та Іршавської райСЮТур й був проведений на Іршавщині цей чемпіонат.

„Попри всі проблеми, що присутні зараз в Україні, ми намагаємося допомагати молоді займатися улюбленими видами спорту, – розказав під час відкриття змагань Іван Терпай, – бо завжди вигідніше займатися спортом і бути здоровим, ніж лікуватися. В рамках „Закарпатської весни” проводиться й чемпіонат області на спринтерських дистанціях, тож траси цих змагань ми проклали в центрі міста, в його парках і скверах, щоб всі учасники могли не лише позмагатися, але й побачити всі найцікавіші місця Іршави”.

 Основна мета змагань - широке залучення населення до занять фізичною культурою; подальшого розвитку спортивного орієнтування і його популяризації в Закарпатській області; патріотичного виховання молоді та активізації роботи туристичних гуртків в позашкільних установах, відбір до складу збірної команди області.

В перший день змагання проводилися на спринтерських дистанціях, переважно у центральній частині міста Іршава, де стартувало 140 учасників. А наступного дня всі учасники даного заходу (а їх було 130) мали змогу „ознайомитись” з околицями міста Іршава. Серед них – представники міст Ужгорода та Мукачева, Ужгородського, Мукачівського, Виноградівського, Хустського та Іршавського районів.

Учасники змагалися у п’яти вікових категоріях. У наймолодшій групі серед дівчаток перемогла десятирічна іршавчанка Ольга Коровська. Серед хлопчиків двічі першим фінішував мукачівець Владислав Цепурдей. Також двічі, але з другим результатом дистанцію долав його друг з клубу „Товариш” Іван Солонець. А ось бронзову медаль на першій дистанції виборов іршавчанин Валентин Осійський, а на другій – мукачівець Владислав Леськів. 

В категорії спортсменок не старших дванадцяти років всі нагороди вибороли представниці „Товариша”: у суботу до призової трійки увійшли Людмила Калчева, Валерія Смочко та Алла Басараб, в неділю – Валерія Смочко, Яна Брунцвик і Алла Басараб. Серед хлопців цього віку двічі перемагав іршавчанин Михайло Лелітко, а срібло й бронзу між собою розіграли представники ужгородського „Максимуму”: першого дня вони дісталися Денису Кононову і Валентину-Крістіану Вішколцу, другого – Олександру Варзі й Денису Кононову.

Серед дівчаток віком до 14-ти років беззаперечною була перевага 11-річної Катерини Цепурдей. На обох дистанціях мукачівка випереджала найближчу з суперниць на дві-три хвилини. З другим і третім результатом в суботу фінішували Ганна Солонець з Мукачева та Євгенія Олексій з СК „Кам’яниця” Ужгородського району. Наступного дня призери помінялися місцями: друга Олексій, Солонець – третя.

У змаганнях дівчат до 16 років стартувало 13 спортсменок. Перші два місця на обох дистанціях займали кам’янчанка Христина Бобер та Олександра Осійська з Іршави. Бронзу на першій трасі виборола 12-річна Ніна Цепурдей, на другій – іршавчанка Анна Дякова. Серед юнаків двічі впевнено перемагав Андрій Василина з Ужгороду, його земляк Дмитро Яцкулинець з ОДЮСШІ та мукачівець Едуард Брунцвик стали срібним і бронзовим призерами на суботній дистанції; а у неділю з другим і третім результатами фінішували Едуард Сушанин з Ільниці та Володимир Манцулич з Кам’яниці.

У головній віковій категорії, де змагалися дорослі спортсмени, всі нагороди також виборювали лише мукачівці. До трійки лідерів на трикілометровій трасі увійшли Наталія Шозда, Ніна Расчупкіна та Ірина Пренделович, з недільної чотирикілометрівки призери фінішували у такому порядку: Расчупкіна, Шозда і Пренделович. Серед чоловіків, як вже згадувалося вище, на першій дистанції чемпіоном став Сергій Расчупкін, слідом за ним дистанцію подолали Владислав Французов і Олександр Касьянов обоє представники КСО „Максимум”. Заключного дня чемпіонату «золото» отримав вже Французов, а другий та третій результати показали брати Расчупкіни – Сергій та Андрій.

Серед ветеранів кращі результати у іршавчанина Івана Терпая та ужгородців Сергія Давиденка і Петра Назаренка. В змаганнях жінок медалі вибороли довжанка Ольга Боднар, Леся Осійська з Ільниці та мукачівка Людмила Сташко. 

DSC07137

 

DSC07142

 

DSC07149

 

DSC07164

 

DSC07171

 

DSC07218

 

DSC07228

Оргмасовий відділ ЗЦТКЕСУМ

Стаття і фото  О. Цепурдея